Меню

АКРЕДИТИВИ

Акредитив

це безвідкличне зобов’язання банку (банку-емітента), який відкрив акредитив за розпорядженням апліканта (покупця), виплатити на користь бенефіціара (продавця) обумовлену акредитивом суму, за умови надання бенефіціаром у встановлений строк передбачених акредитивом документів, що відповідають умовам акредитиву та підтверджують відвантаження товару (надання послуг).

akreditivi
Переваги акредитивної форми розрахунків
other
Вигідно
Дешева операція, порівняно з кредитуванням
profile-checked
Практично
Банк виступає посередником у розрахунках між продавцем та покупцем
security
Надійно
Додаткова перевірка співробітниками банку пакета товаросупровідних документів
star
Зручно
Акредитив - відокремлена від договору купівлі-продажу угода
profile-checked
Просто
Банк виконує тільки умови акредитива, за яким несе безвідкличні зобов’язання, незважаючи на те, що в акредитиві міститься посилання на відповідний договір купівлі-продажу
profile-checked
Зрозуміло
Банк виконує умови акредитива (здійснює сплату) на підставі перевіреного належного представлення товаросупровідних документів
Умови надання акредитивів
Контактні дані

Відділ тогового фінансування

Зв'яжіться з нами
Документарний акредитив

Безвідкличний документарний акредитив – зобов'язання банківської (фінансової) установи перед покупцем (аплікантом) відкрити акредитив, сплатити продавцю (бенефіціару) встановлену суму, якщо продавець товару (бенефіцар) надасть банку пакет необхідних документів, передбачених для отримання акредитива (включаючи умови та підтвердження відвантаження/надання послуги). Компанії, які займаються зовнішньою економічною діяльністю, вважають за краще використовувати саме документарний акредитив у міжнародних розрахунках.

У чому полягають особливості документарних акредитивів?

  • Операція як послуга банківської (фінансової) організації виходить значно дешевше, ніж звичайне кредитування;
  • Банківська (фінансова) організація виступає посередником при розрахунку між продавцем та покупцем;
  • Банківська (фінансова) організація також самостійно проводить перевірку всього пакета документів на законність та правильність оформлення;
  • Є незалежним предметом від договору, укладеного між покупцем та продавцем;
  • Банківська (фінансова) організація надає послугу виключно за умовами акредитива;
  • Банківська (фінансова) організація виконує всі умови акредитива, тобто переказує оплату, ґрунтуючись на поданні товаросупровідного пакету документації.

У Піреус Банк клієнти можуть оформити цю послугу за таких умов:

  • Вибрати будь-яку валюту, за якою може укладатися договір купівлі-продажу;
  • Розмір акредитива та термін його дії також має відповідати умовам договору купівлі-продажу;
  • Безвідкличний покритий документарний акредитив зберігатиметься на рахунку Піреус Банку.

Як сплатити товар за допомогою акредитива?

Найчастіше документарний акредитив використовують як форму міжнародних розрахунків. Його застосовують у разі, якщо покупець або продавець має справу з товаром на велику суму і який не можна відразу передати у право власності. Це може бути нерухомість, автомобіль, техніка, цінні папери, ремонт тощо.

Алгоритм оплати акредитивами простий, але має свої нюанси:

  1. Між продавцем та покупцем укладається договір. До нього включається пункт проведення розрахунку за допомогою безвідкличного акредитива. У тому числі погоджується і перелік документів, що надається до банку для подальшого отримання оплати.
  2. Покупцем відкривається спеціальний рахунок, на який він має внести суму, прописану у договорі, за придбаний товар чи надану услугу. Додатково стягується плата за оформлення цієї операції.
  3. Банківська (фінансова) організація відкриває акредитив із зазначенням усіх умов, за якими продавець отримує кошти за договором.
  4. Акредитив є гарантією покупця продавцю за оплату.
  5. Після виконання продавцем всіх умов банк отримує від нього всі необхідні документи. Якщо продається нерухомість, головним документом є реєстраційний документ у Державному Реєстрі нерухомого майна, якщо автомобіль, то договір купівлі-продажу.
  6. Далі банк проводить необхідну перевірку всіх отриманих від продавця документів на їхню законність та правильність оформлення. По успішному завершенню перевірки продавець може отримати кошти на власний банківський рахунок чи готівкою у відділенні банку.

Акредитив оформляється на певний період. Після закінчення обумовленого терміну за відсутності необхідного пакета документів, банк може відмовити у наданні такої послуги. Гроші покупцю повертаються на власний банківський рахунок відразу після прийняття рішення. За чинною послугою можна змінити умови або взагалі відмовити від проведення операції за згодою двох сторін. У покупця немає права самостійно забрати гроші з акредитивного рахунку, а продавець у свою чергу не може отримати доступу до грошей, допоки документи не будуть відправлені до банку, і він не проведе повну перевірку.

Складнощі процедури документарного акредитива

Сама послуга в банку надається протягом 10 хвилин, проте, перш ніж подати заявку, необхідно проконсультуватися у спеціаліста, щоб грамотно оформити договір з пунктом про акредитацію. Для оформлення акредитива покупець повинен надати менеджеру банку документ, що підтверджує особу, а також укладений договір із продавцем. Крім того, покупцеві необхідно написати заявку, щоб відкрити акредитив. У заяві має бути:

  • Реквізити продавця;
  • Умови договору з повним його описом та реквізитами, повний опис товару або послуги, що надається;
  • Перелік документів, який продавець повинен надіслати до банківської (фінансової) установи для того, щоб підтвердити угоду, що вчиняється.

Для того, щоб продавець отримав кошти як оплату за укладеним договором, йому необхідно надати документи, що підтверджують особу, а також пакет документів, перелік яких передбачений акредитивом. Виплату, передбачену акредитивом, можна отримати у будь-якому відділенні Піреус банк або будь-якому іншому банку при наданні необхідних документів, незалежно від міста. При зміні міста продавець повинен надати до банку супровідний лист із зазначенням номера та інших параметрів документарного акредитива.

Розмір може залежати від кількох факторів:

  • виду угоди: продаж товарів, надання послуги тощо;
  • виду майна: рухоме чи нерухоме;
  • суми угоди;
  • сторони угоди: приватна особа, юридична особа.

Наприклад, якщо одна людина продає іншій людині квартиру, вартість операції може бути до 10 000 грн, залежно від всієї вартості квартири. Також варто сказати про те, що використання акредитива значно спростить та убезпечить проведення угоди між продавцем та покупцем. Покупець повинен передати гроші в банк на зберігання, що дає впевненість продавцю в тому, що він не стане жертвою шахраїв і зможе скористатися грошима після завершення угоди.

Переваги і недоліки

До переваг можна віднести:

  • угоди проводяться незалежно від місця розташування продавця та покупця, навіть якщо вони знаходяться у різних містах. У такій ситуації покупець може оформити послугу через банк, а перевірка пакета документів проводиться банком за вибором продавця. Для того, щоб гроші були передані продавцю як оплата за угоду, що здійснюється, обидві сторони повинні прийти у відділення одного і того ж банку.
  • Не потрібно перераховувати готівку, а також перевіряти її на справжність. Форма і порядок розрахунку повинні бути прописані на законодавчому рівні, щоб уникнути помилок чи порушень з боку банку. Усі кошти, що перераховуються на рахунок, застраховані державою з лімітом до 200 000 гривень.
  • Оформляється послуга у будь-якому відділенні Піреус Банку.

До недоліків цієї операції належить:

  • Великий перелік документів, які потрібно надати банку. За рахунок тривалої перевірки на законність та правильність їх оформлення угоди проводиться значно довше очікуваного.
  • Завжди є ризик отримання підроблених документів від продавця без можливості розпізнати фальшивку.
  • Характер досить формалізований, нестандартні угоди краще проводити через ескроу чи з допомогою комірки в банківської (фінансової) організації.
  • Відсутність можливості отримання коштів кількома продавцями. Якщо нерухомість має двох власників, акредитовані кошти отримає тільки один з них.
  • Під час здійснення будь-якої угоди чи операції банк зобов'язаний передати інформацію до податкової служби. Перед укладанням угоди банк пояснює свої права та обов'язки клієнту. З використанням банківської комірки чи рахунку ескроу інформація не передається до податкової служби.
  • Дуже важливо не пропустити термін дії акредитива у зв'язку з можливим ризиком появи непередбачених складнощів. Наприклад, реєстрація нерухомості у державних реєстрах може зайняти додатковий час, який не зараховуватиметься у термін дії цієї послуги.

Різниця між акредитивом, ескроу та банківською коміркою

Вартість оформлення послуги акредитива, відкриття рахунку ескроу та використання банківської комірки залежить від кількох факторів: умов угоди, тарифів наданих Піреус банком. Оформлення акредитива найчастіше коштує дорожче, ніж рахунок ескроу та комірка, оскільки потребує ретельної перевірки документів, а отже, витрачається більше часу фахівців Піреус банк. До уваги беруться і додаткові витрати на якісне проведення угоди. Використання комірки передбачає додаткову плату за перерахунок та перевірку коштів. Крім того, клієнту доведеться заплатити за складання договору відповідального зберігання в сейфі банку, у такому разі йому надається гарантія повернення вартості всіх цінностей, що знаходяться в комірці, якщо відбудеться форс-мажорна ситуація. Найчастіше така сума є досить високою. При порівнянні комірки та акредитива, використання комірки вийде клієнту набагато дорожче. За відкриття та ведення рахунку ескроу Піреус банк бере відсоток від загального розміру зарахованих коштів. Чим більша сума, тим більший відсоток. Варто зазначити, що комісійна оплата за оформлення документарного акредитива завжди зазначається у твердій сумі незалежно від суми угоди, що вчиняється.