ДОКУМЕНТАРНЕ ІНКАССО

Документарне інкассо

Форма розрахунків, відповідно до якої банк передає пакет документів (що свідчить про відвантаження товару, виконання робіт або надання послуг) платнику проти платежу/зарахування коштів від платника на користь одержувача. Банк діє лише згідно з інструкціями, що містяться в інкасовому дорученні, та не зобов’язаний здійснювати платіж за рахунок власних грошових коштів.

inkaso
Переваги
speed
Швидко
star
Надійно
profile-checked
Зручно
Контактні дані

Відділ тогового фінансування

Зв'яжіться з нами
Документарне інкасо

Інкассо – це розрахунок, за яким банківська (фінансова) установа передає документацію платнику на користь отримувача. Документи можуть включати інформацію про відвантаження товару, виконання підрядних робіт або надання будь-яких послуг. Банк може діяти виключно на підставі інструкції з інкасових доручень. До його обов'язків не входить виплата платіжних доручень за власні гроші. Інкасові операції у Піреус Банк означають, що ми є довіреними особами та виконуємо роль посередника між продавцями та покупцями. Така форма розрахунку підходить у разі повної довіри між сторонами.

Переваги та недоліки документарного інкасо

До основних переваг даної послуги як для покупця, так і для продавця можна віднести:

  1. Проведення оплати вже за отриманий товар, таким чином всі гроші залишаються в обороті;
  2. Перевірка банківською (фінансовою) установою на законність та достовірність товаросупровідної документації;
  3. Ознайомлення з документацією може відбуватися і до переказу коштів.

Недоліком цієї операції є лише один фактор – вся процедура, включаючи перевірку документів банком та інкасуючою установою, є досить тривалою. Абсолютно вся діяльність, пов'язана з інкасо, регулюється нормативно-правовим актом, який був розроблений та прийнятий Міжнародною торговою палатою «Уніфікованими правилами з інкасо».

Різновид інкасо

Інкасо буває декількох типів:

  • Чисте. Щоб отримати гроші, якщо покупець іноземець, банк може використовувати будь-які фінансові папери – вексель, розписки, чеки тощо. У такому разі комерційна документація не потрібна. Цей тип є для продавця досить ризикованим, оскільки йому не підконтрольний процес переходу права власності від нього до покупця на продану продукцію, оскільки є ризик зіткнення із шахраями, де продавець відправляє товар, а одержувач відмовляється відшкодовувати суму вартості.
  • Документарне. Послуга надається разом із фінансовими та комерційними документами (включаючи рахунки, накладні, страховку тощо). У деяких випадках надання фінансового пакета не є обов'язковим. У порівнянні з попереднім типом він є безпечнішим. При відмові покупця сплатити за товар, документи на продукцію банком не передаються, що позбавляє покупця права власності. Продавець повинен повідомити банківську (фінансову) установу, що робити з товаром та документацією, якщо покупець відмовляється платити.

Хто є учасниками інкасо?

  1. Принципал. Той, хто видає доручення до банку щодо проведення інкасової операції. Найчастіше принципалом виступає продавець, який повинен надати банку всі необхідні документи.
  2. Платник. Покупець, якому проводитиметься подання, виходячи з умов інкасового доручення.
  3. Банк-ремітент. Банківська (фінансова) установа, що представляє інтереси продавця та надає послугу з інкасо.
  4. Інкасуючий банк. Банківська (фінансова) установа, крім банку-ремітента, яка може брати участь в інкасо. Може обиратися за бажанням продавця чи банку-ремитента.
  5. Представляючий банк. Банківська (фінансова) установа, яка проводить подання для покупця товару. Вибирається за бажанням платника.

Як оформляється документарне інкасо?

Алгоритм проведення цієї послуги досить простий:

  1. Укладається договір постачання товару між постачальником та покупцем. Постачальник має бути клієнтом Піреус Банку.
  2. Здійснюється безпосередньо саме постачання товару. Сюди входить відвантаження товару покупцю, передача банку пакета документації, до якого додається інкасова інструкція (банк стає ремітентом). Після отримання документів банк-ремітент відправляє пакет інкасуючому банку, який зі свого боку видає доручення стягнути з покупця оплату та видати переслану документацію.
  3. Оплачується товар покупцем виключно після перевірки банком на правильність та дійсність наданих продавцем документів. Оплата можлива у класичній формі чи акцептом векселя, на ім'я покупця.
  4. Передаються всі документи покупцю задля отримання права власності.

Варто зазначити, що перед проведенням подібних операцій необхідно уточнити вартість послуги з документарного інкасо, оскільки перелік необхідних документів та тарифних ставок визначається у кожному випадку індивідуально.

Реалізація документарного інкасо

Даний вид інкасо використовується тільки за умов, якщо:

  • Між продавцем і покупцем існують надійні, усталені взаємини;
  • Продавець впевнений у стабільності економіки та політики країни, куди переправляється товар покупцю;
  • Оплата проводиться не за відкритим рахунком, оскільки цей спосіб досить ризикований для продавця;
  • Покупець не використовує акредитиви.

Варто зазначити, що процедура проведення операції з документарного інкасо – це докладний обмін необхідними документами, правовстановлюючого характеру на товари з обміном на оплату готівкою за фактом отримання товару або зобов'язання оплатити товар через обумовлений сторонами термін. На сьогоднішній день документарні інкасо застосовуються на практиці вже доволі значний час, проте досі не врегульовано питання ні на законодавчому рівні, ні на практичному, як робити правочини справедливо та одноманітно.